Choď na obsah Choď na menu
 


Samsara

19. 3. 2009

Obrázok

Nemecko-Francúzsko-Taliansko, 2001, 138 min.

 

Hlavný hrdina Tashi po trojročnej meditácií pocíti túžbu po živote vonku. Snívajú sa mu sny, na ktoré nedokáže prestať myslieť ani počas dňa. Je ovládaný vlastným mladým telom. Rozhodne sa opustiť kláštor. Odchádza za tmavej noci, keď všetci spia. Na svitaní strháva zo seba habit a umýva sa v rieke. Očisťuje svoju dušu a telo. Pripravuje sa na nový život, v ktorom spoznáva krásnu Pemu. Doslova zahoria vášňou. Ona sa však teraz musí rozhodnúť, za koho sa vydá, lebo už tu je jeden čakajúci adept. Zavolajú astrológa, ktorý Peme len potvrdí jej túžbu a voľbu. Ohrdnutý snúbenec sa stiahne do úzadia. Chápe, že proti láske nič nezmôže. Narodí sa mu syn a na chvíľu sme svedkami dokonalej harmónii a exotickej romantiky.
Tashi však neustále hľadá odpoveď na nevyslovenú otázku. Je v neustálom neznámom pokušení a zmietaní nepredvídateľnými emóciami. Jeho žena Pema to všetko ticho sleduje, akceptuje a chápe. Je zdržanlivá, pokojná a veľmi múdra. Jedného dňa, keď Pema odíde so synom do mesta, Tashi nedokáže odolať istému pokušeniu a „podvedie“ Pemu s peknou a mladou sezónnou robotníčkou. Tashi dostáva rozlúčkový list od jeho zosnulého učiteľa. Medzi riadkami vycíti, že jeho učiteľ vie, aké pudy človeka v „obyčajnom“ živote ovládajú. Prejaví sa v ňom slabosť a neviera, že môže dosiahnuť a pochopiť budhovo učenie práve v tomto živote a v tomto tele. Nadobudne pocit, že len meditáciami v kláštore dosiahne nirvánu. Do tohto momentu by to nebol ničím invenčný film zo života mnícha, plný spomínaní na Siddhárthu, keby ho na úteku nedohonila Pema. Prejavila tak skutočnosť, že to očakávala a bola na to pripravená. Pema mu spomenie neznáme ženské meno. Počúva rozprávanie o Siddhárthovej žene, ktorá ostala tiež po mužovom úteku opustená s dieťaťom. Ostrihala si vlasy, vychovávala dieťa a meditovala. Nedá sa povedať, že Pema, tým, že ho morálne prevýšila sa dostáva do popredia, len trochu zmiatla predstavu a hlavnom hrdinovi.
Hlavný hrdina nie je hrdina a žena sa dokázala dostať na jeho úroveň. Ukázala, že muž a žena sú jedno a ak k sebe patria, dokážu sa vzájomne obohatiť a dosiahnuť nirvánu už v tomto živote. Film má veľmi silné posolstvo. Neodkrýva nové veci, len poukazuje na niečo, o čom vieme, čo máme v sebe objavené, pravdu v živote, na ktorú si vďaka filmu spomenieme.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.